Tävling

Junior/Ponny-SM 2009

2009-06-15 02:23 #0 av: Lindbygarden

SM i dressyr för juniorer och ponny avgjordes 12 - 14 juni i Eskilstuna. Welshponnier tog hem stora delarna av placeringarna i de mindre kategorierna och det fanns också godkända hingstar med bland medaljörerna i kategori B, C och D!

 Stenbroåsen hade en fin helg med två av sina uppfödningar med bland topp 5 med Stenbroåsens Carneol i kategori B samt Stenbroåsens Alice i kategori C.

SMStenbrosensAlice.jpg

Stenbroåsens Alice med sin ryttarinna Thilda Rimsäter. Foto Emma Andersson 

Dublerade i finalerna gjorde Marina Mattson på bästa tänkbara sätt med en guldmedalj i kat D samt en silvermedalj i Juniorklassen!

Dublerade gjorde också Josefine Ivarsson-Mårtensson på ett mycket fint sätt genom att ta guld i kat B med Stenbroåsens Carneol och med en elfte placering med Cracker Jack i kat D!

SMBackensLotus.jpg

Backens Lotus. En fin liten Connemara som slutade på plats sju i kategori C. Foto Emma Andersson

Lite längre ner kommer en förteckning över ponnier och hästar med härstamning, och uppfödare för den lite mer intresserade.

Här kommer en sammanställning över slutresultaten för Junior och ponnyekipagen.

 I kategori B segrade Josefine Ivarsson-Mårtensson med Stenbroåsens Carneol. I första klassen blev de tvåa för att sen vinna både den andra klassen och finalen.

SMMoelgarneddMontanaRW1144.jpg

Godkände Welsh sek B hingsten Moelgarnedd Montana RW 114 e Eyarth Tomahawk WSB -Moelgarnedd Miri WSB 81450 vann finalklassen vilket sammanlagt räckte till en silvermedalj. Foto Emma Andersson

 

I kategori C segrade Ellinor Magnusson med Paolo Pan dock segrade hon inte i finalen utan den vinsten togs hem av Anna Drugge och hingsten Moelgarnedd Montana RW 114.

Men sammanlagt stod Ellinor som slutsegrare och Anna fick en hedrande silvermedalj!

 

DSMVerdi.jpg

Verdi RP 144, godkänd ridponny hingst e Vermont - Loftey Roderick.

Foto Emma Andersson

I kategori D tog Marina Mattsson med avelshingsten Verdi RP 144 hem guldet. De var i ledning inför finalen vilken de också vann.

 

För juniorerna totalsegrade Elisabeth Hjlem på Baltazar. De tog vinsten under finalen samt var andra placerade i båda de tidigare klasserna.

Kategori B

GULD Josefine Ivarsson-Mårtensson . Stenbroåsens Carneol

DSMCrackerJack2.jpg

Här ser ni dock Josefine på d-ponnyn Cracker Jack, full koncentration! Foto Emma Andersson

SILVER David Ahvenlampi Svensson - Henfynyw Tywysog RMC3

HT090521 182.jpg

Godkände hingsten Henfynyw Tywysog RWC3 e:Menai Rancher - Parc Marvel. Foto Pernilla Jobs©, bilden tagen tävling 31 Maj.

  

  Ryttare Ridklubb Häst
1 Josefine Ivarsson-MårtenssonWillands RF Stenbroåsens Carneol 68.5901
2 David AhvenlampiSvenssonNyby-Torshälla RK Henfynyw Tywysog RWC3 65.7872
3 Amanda SvanbergWillands RF Findus 65.5133
4 Lina KarlssonTrossnäs FK Brodals Mistral 65.2314
5 Mathilda HenriksonTorns RF Beckham 64.689

ej 

6 Esther KasåAlingsås RS Särkens William 64.0896
7 Izabella LiedMariestads RK Rossmons Vide 62.4717
8 Elin NylanderNjurunda RF Galax 61.9998
9 Lisa StrömbergHermanstorps K&RK Trido 60.1619
10 Jonna OlssonWäse RF Lamborghini 59.52810
11 Maja HägerRappestad RK Zeppelin Zack 58.18411
12 Jessie JohanssonGripens RF Anakin Skywalker 57.95212
13 Elin NygaardYstad Ridklubb Game Boy 57.80613
14 Josefine MazettiKongahälla RS Ronja Rocket II 51.001
 

Kategori C

GULD Kat C Ellinor Magnusson - Paulo Pan

SMPauloPan.jpg

Foto Emma Andersson

SILVER Kat C Anna Drugge - Moelgarnedd Montana RW 114

SMMoelgarneddMontanaRW1145.jpg

Foto: Emma Andersson

BRONS Kat C Amanda Lindskog - Diannie

SMDiannie3.jpg

Foto Emma Andersson

 

Plats   Ryttare Ridklubb Häst
1 Ellinor MagnussonÅseda RF Paulo Pan 69.3031
2 Anna DruggeTorslanda RK Moelgarnedd Montana RW 114 67.6782
3 Amanda LindskogWillands RF Diannie 66.5413
Ej plac
4 Thilda RimsäterWillands RF Stenbroåsens Alice 65.7334
5 Filippa BörjesonDagstorpsorten Casio RP 141 65.5325
6 Wendela WennströmDagstorpsorten Lyngvejens Cooper 64.4716
7 Isabella TovekHimledalens RK Backens Lotus 64.2517
8 Hillevi WijkHåbo Ridklubb Pascall 63.672

 

Kategori D

 

GULD Kat D Marina Mattson - Verdi RP 144

 DSMVerdi2.jpg

Foto Emma Andersson

 

SILVER Kat D Sofia Matteoni - Joshua

 DSMJoshua5.jpg

Foto Emma Andersson

 

BRONS Kat D Amalie Egholm Hebsgaard - Extrem

 DSMExtrem.jpg

Foto Emma Andersson

Plats   Ryttare Ridklubb Häst
1 Marina MattssonWillands RF Verdi RP 144 70.4771
2 Sofia MatteoniÅrsta Runsten Joshua 67.6382
3 Amalie Egholm HebsgaardKågeröds Lantl. Extrem 67.5673
Ej plac
4 Jennifer VakkuriHögbo Ridklubb Tintin 66.8744
5 Nina RademaekersDjursholms RK José 66.2125
6 Sofie AnderssonDagstorpsorten Holliday 66.0036
7 Josefine FrithiofssonKungsbacka RK Mr Brown 65.4117
8 Mathilde HannellLindelunda SRK Chardonnay 23 65.2858
9 Michelle NilssonEverlövs RS Sunny Sunday 64.6519
10 Moa MorellTrolinHögbo Ridklubb Casiopeia 2 64.61710
11 Josefine Ivarsson-MårtenssonWillands RF Cracker Jack 63.93311
12 Linnea LidholmSundsvalls FK Petite Fleur de Coeur 63.92312
13 Jennie Augustsson-ThomassonKlippans RK New Jersey 63.211

 

Juniorer

Plats   Ryttare Ridklubb Häst
1 Elisabeth HjelmLindelunda SRK Baltzar 69.9311
2 Marina MattssonWillands RF Estoril af Säfva 69.0022
3 Sanna NilssonEskilstunaorten Melvin C 68.3623
Ej plac
4 Fanny KokotsakiÅgesta Ridklubb Rafael 65.4224
5 Josefine KrönfeldtRappestad RK Poet 996 65.2355
6 Ella NygårdhsMalung Sälens RK Escamillo 64.9956
7 Elin LöfgrenStrömsholms RSF Akilles 64.0547
8 Carl HedinStrömsholms RSF Wictory D 63.4478
9 Felicia NymanStrömsholms RSF Aperitif 63.2279
10 Sara PerklevLunds Civila RF Versace LM 63.22610
11 Emma StenbackaSegersta SR Leo 62.74211
12 Jessica LihammarDjursholms RK Caramia 62.73612

 

I kat B dominerade Welshponnierna, av de fem placerade var 4 Welshponnier! Samt i kat B och C återfanns två hingstar upptagna i kvalitetsboken bland medaljörerna. Dessa herrar är sektion C, Welsh av cobtyp, hingsten Henfynyw Tywysog RWC3 samt sektion B hingsten Moelgarnedd Montana RW 114. Båda hingstarna silvermedaljörer under helgen.

         
Stenbroåsens Carneol Thornberry Love KnotRW -Wärnanäs PengRW   Uppfödare Stenbroåsen AB    Ras:  Welsh

Henfynyw Tywysog     Menai Rancher - Parc Marvel                         Uppfödare E.L.L Davies, Wales,GB  Ras: Welsh

Findus     Cognac RW - Ekelunds Bingo RW                                      Uppfödare Joffre & Co HB    Ras:Welsh

Brodals Mistral      Wildzangs Gloriant  - Mirth Master                       Uppfödare LiseLotte Månsson  Ras: Welsh

Beckham             Okänd -Okänd                                                  Uppfödare Imp Danmark    Ras:  Okänd

 

I Kategori C fortsätter Welsh att dominera men med med något inslag av ridponny och Connemara.

 

SMCasioRP141.jpg

Godkände hingsten Casio RP här med sin ryttarinna Filippa Börjeson. Foto Emma Andersson

Paulo Pan  Örnäs Sun Boy -Cawdor Hywel                                             Uppfödare Liselott Stenström  Eksjö  Ras: Welsh

 Moelgarnedd Montana RW 114 Eyarth Tomahawk - Brockwell ChuckleD.         LI Williams,GB    Ras: Welsh

 Diannie Hellekis Timjan RW - Glansevin Gadabout RW                     Margareta Bernroth-Hansson  Ras: RP (75% RW 25% SWB)

 Stenbroåsens Alice Örnäs Attila - Surprise                                  Stenbroåsens AB      Ras: Welsh
 

Casio RP 141 Condor II - Constantin                                                  Laurenz klein Lamping     Ras: RP

 Lyngvejens Cooper Möllegård Sinalco - COED COCH ENDOR                   Lyngve Jens Stuteri, Danmark     Ras: Welsh

Backens Lotus RollsRoyce RC -Blue Chief RC

Berit Mansten, väcckesång Ras:Connemara

 Pascall Chlopek-Okänd

Maj-Britt Rehdin Ras: Okänd

 

I kategori D var det mer spritt mellan raserna New Forest, Ridponny, importer och SWB men där finns Welshblod i ridponnierna.

DSMTintin5.jpg

Tintin med sin ryttarinna Jennifer Vakkuri. foto Emma Andersson.

Verdi RP 144 Vermont - Loftey Roderik

Sofia Sandberg & Per Gustavsson Ras: RP

Joshua Young Winsome Adrian - De Wolfershof

Eve Robbie G.J Slotboom Holland Ras: NewForest

Extrem Robin - Okänd

Imp Danmark Ras: Okänd

Tintin ValentinoII - Marambee

Carina Roth, Ösmo Ras:WPB/RP?
José Okänd - Okänd

Imp Belgien Ras: Okänd     

Holliday Bernstein - Sankt Gotthard

Okänd Ras: SWB (svenskt halvblod)

Mr Brown Urbino - Mr Snowdon

Håkan Olsson Ras: WPB/RP? 

Chardonnay 23 Vikt.Chirac -Dandy

Helmut Wholers, tyskland Ras: Tysk RP?

Sunny Sunday Värenäs Ulric - Tammerfors xx

Chia Gisell Ras: RP (50% RW 25% xx 25%NF) 

Casiopeia 2 Calistro - Black Boy

Cassens Gerd, Tyskland Ras: Tysk RP

Cracker Jack Okänd - Okänd

Imp Holland Ras: Okänd
Petite Fleur de Coeur FS Pour LÁmour - Dressman

alfons Telgmann, Tyskland Ras: Tysk RP
New Jersey Waliant 945 - Cedar xx

Okänd Ras: RP (50% SWB 25% xx 25% RW

 

Bland juniorerna så var det SWB som dominerade, hingsten Amiral har två avkommor med bland top 10. Även här återfinns en godkänd hingst iform av Poet 996 som dock är hoppstammad!

Byte2.JPG

Poet 996 och Josefine mitt i ett byte. bilden tagen på annan tävling. Foto Krönfeldt.

 Baltzar Briar - Pontus
Eva Pettersson Ras:SWB
 
 Estoril af Säfva Master - Utrillo
Lottie Mattsson Ras:SWB

 Melvin C Ferrington - Beaujolais
J Domingo, Spanien Ras:
  
 Rafael Trofe - Chagall
Christine Stålhammar Ras:SWB
 
 Poet 996 Pomme Royal - Mowgli
Josefsson Ras: SWB 
 

Escamillo Allegretto - Flamingo
Jeanette Andreasson Ras:SWB 
 

Akilles  Amiral - Herkules
Bollerups Lantbruksinstitut Ras:SWB

 Wictory D D-Day - Trofe
Lotta Fern Ras:SWB
 

Aperitif Amiral - Maraton
Kjell Nilsson Ras: SWB 

 Versace LM Vivaldi - Urbino
Lars-Magnus Olsson Ras:SWB 

 Leo Falco - Zebulon
Mej P. J. G. Ankersmit 

 Caramia Good Future - Judex xx
Lennart Andersson Ras:SWB

 

 Mycket roligt är att flera hingstar varit ute och visat upp sig samt visar en mycket god ridbarhet!

Hittar ni avvikelser gällande härstamningar och raser emottages tacksamt mer information/rätt information då det visat sig vara ett riktigt dektektivarbete att få fram information!

Jag har haft stor hjälp av PernillaJ här på ifokus då hon luskat fram en stor del av ponniernas rastillhörighet! Tack Pernilla!

Som ni också märker finns det nästan inga bilder på de stora hästarna samt bara enstaka på B-ponny så om ni har bilder som ni vill ska visas här så skicka pm till Lindbygarden.

 

Stort tack till fotograf Emma Andersson, Pernilla Jobs och Louise Krönfeldt för att jag får lov att använda era bilder! Obs! Inga bilder får lov att användas utan medgivande från fotografen!

Anmäl
2009-06-16 12:49 #1 av: Lindbygarden

Nu är den klar!

Anmäl
2009-06-16 16:26 #2 av: SofiaGenne

Jättekul att läsa! Känner flera av ryttarna samt hästarna som var med, och det är så kul när det går så bra för dom!

Anmäl
2009-06-16 17:06 #3 av: Lindbygarden

#2 Kul att du gillar den! Vilka ekipage känner du?

Anmäl
2009-06-16 17:21 #4 av: SofiaGenne

#3 Jag brukar inte kunna sitta still och orka läsa igenom allt - men jag läste intresserat ALLT, tom "förtekningarna" på hästarna xd
Känner Anna Drugge, Josefine Frithiofsson, Elin Nylander & .

Sedan känner jag till "Tuffe" (Henfynyw Tywysog), som min kompis Lisa Munter red & tävlade innan killen tog över honom! Vi möttes tom på någon tävling.. Och sedan Stenbroåsens Carneol som är halvsyskon till min frd. b ponny. Har även snackat en del med ryttaren. Stenbroåsens Alice (Också en Stenbroåsens-polle ju!) som vi haft lite småkoll på för ev. intresse av köp när hon var till salu, men det blev inte så. Vi känner Stenbroåsens Stuteris uppfödare väl nämligen :) Sen Särkens William, Anna Drugges frd. b ponny ju. Jag var med och "tolkade in" / dvs åka snowracer bakom pollen, haha! Vi lärde känna varandra genom Bohuscupen för några år sedan, genom att vi både tävlade b ponnysar! Och så är det Josefine Mazetti, på Ronja Rocket II. Vi har varit på flera tävlingar o setts. Oj vad långt dt blev!

Det är härligt att man kan bli så glad för att det går bra för andra! Anna Drugges silver var det allra roligaste.. Det värsta är ju bara att nu är hon ju kvalad till Falsterbo mm, och ska ligga i superhårdträning o göra Kur-program osv, så vi kan inte ses för än efter sommaren nästan, haha!

Anmäl
2009-06-16 18:17 #5 av: Lindbygarden

#4 Va bra!

Det var många som du känner, förstår att det blir än roligare att läsa då! Montana som Anna rider är ju helt underbar, man blir helt störtförälskad när man ser bilderna på honom!

Du har möjligtvis ingen bild på Carneol?Oskyldig

Anmäl
2009-06-17 20:25 #6 av: SofiaGenne

#5 Jaaa :) Ja eller hur, hur snygg som helst!

Jag har inga egna bilder då jag tyvärr aldrig träffat honom (!) men en annan kompis (av alla dessa kompisar haha) fick några bilder på honom. Frågade och fick slänga in ngn här :)

På bild är alltså:
Stenbroåsens Carneol - Josefine Ivarsson-Mårtensson

Anmäl
2009-06-17 20:36 #7 av: Lindbygarden

#6 Jätte fin bild!

Anmäl
2009-06-17 20:44 #8 av: SofiaGenne

#7 Bilden var tydligen från förra året, sa hon nu xD
Men om jag får tag på bilder från i år så kan jag visa :)

Anmäl
2009-06-17 20:46 #9 av: Lindbygarden

#8 Det går jätte bra med bild från förra året! Det roliga är att få se ponnierna och ryttarna.!

Anmäl
2009-06-18 00:05 #10 av: cillaw

Håller med Genne att detta var en super rolig artikel, då även jag känner flera ponnyer och  deras ryttare. michelle med hennes foderponny sunny sunday, sunny är helsyster med min gamla ponny nämligen och ägs av samma ägare som till  New jersey. "jessi" var  2 veckor första gången som jag träffade henne och jag hanterade henne sedan dagligen i två år. "Jessi" är även moster till min utildningsponny Hawaii.

Sedan känner jag Elinor magnusson med paulo pan, henne tränade jag i hoppning när elinor var liten och red sin mountain ponny, då red hennes syster matilda paulo och tränade även hoppning ibland oxå, även om dressyren var deras starkaste intresse då oxå.

Jag följer alltid alla resultat och tycker att det är jättekul när det går bra för "sina" ponnyer som man har en relation till.

 

lite kuriosa..... Verdi  är  släkt till New jersey, verdi är efter vermont, vars mamma Ballerina är  mamma  även till New jersey, och mormor till min Hawaii.....

Anmäl
2009-06-18 02:04 #11 av: Lindbygarden

Men va kul att ni känner dem! Har lite funderingar på om man skulle kunna få till en intervju med guldmedaljörerna och det kanske kan gå om ni känner flera av ryttarna!Skrattande

Anmäl
2009-06-18 03:00 #12 av: Dyblygiad

Kul att läsa. Jag känner till Tuffe väl då han först stod på station här i mina trakter och sedan tävlades av Viktoria Logård, vars mamma Mia  tränar min dotter. Speciellt roligt var det att Verdi vann bland D ponnierna, då vi har hans mamma Skee Ronja Glad

Intressant att se att det är så pass mkt halvblod o welsh i ridponníerna..... det har ju debatterats friskt på olika forum huruvida det är en bra korsning el ej.

Anmäl
2009-06-18 09:18 #13 av: MiaMaria

Kul att du fått med stam o bilder oxå o inte bara ren resultatlista

Anmäl
2009-06-18 11:49 #14 av: Lindbygarden

#12 Jätte intressant!!! Jag gör en egen tråd som kan vi kanske fördjupa oss lite?

Anmäl
2009-06-20 21:57 #15 av: f97lintro

Vilka klasser tävlar dom?

 

Bra artikel!

Anmäl
2009-06-22 21:34 #16 av: Due-Boje

Superfin artikel! Cracker Jack är ju min gamla ponny :) Kul att Josefine rider honom så fint!

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.